четвер, 15 лютого 2018 р.







Конспект уроку на тему:

Повість В. Короленка «Сліпий музикант». Духовне прозріння Петра Попельського. Тема мистецтва в повісті
             



                                                                   Підготувала
                                             Лукіянчук Віта Миколаївна














Тема. Повість В. Короленка «Сліпий музикант». Духовне прозріння Петра Попельського. Тема мистецтва в повісті
Мета: допомогти зрозуміти внутрішній світ головного героя повісті, його духовні пошуки; поглибити уявлення учнів про взаємозв’язок музики та літератури; розкрити особливості її впливу  на життя людини, її вчинки; виховувати почуття патріотизму, співпереживання, любові до ближнього.
Обладнання:  ілюстрації до твору, відеозапис народної пісні «Ой, там на горі та женці жнуть», фрагменти з фільму «Сліпий музикант» (1960)
Тип уроку: комбінований


                        Епіграф: «Людина створена для щастя, як птах для польоту»
                                                                             В.Г.Короленко
           

Хід  уроку
I.    Організаційний момент.
     ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку

Вчитель.
З прадавніх часів музика посідала важливе місце в житті людини. Саме музичне мистецтво робить життя людини наповненим, багатозвучним, різнокольоровим. Музика як один із видів мистецтва, збагачує світ людини барвами, емоціями. Музику любили наші предки, любимо її ми і будуть любити наступні покоління, адже музика – це важлива частина нашого життя.
Гра на скрипці
Учені вважають, що вплив музики на емоційний стан людини – один із найсильніших. Тому не дивно, що сліпого хлопчика привабили чарівні звуки сопілки, які одного чудового вечора він почув від простої, щирої людини. Конюх Йохим українською дудкою розбудив до життя сліпого хлопчика Петруся  з повісті В. Короленко «Сліпий музикант».
Сьогодні ми спробуємо впродовж уроку відповісти на проблемне питання, яку роль відіграла в житті Петра Попельського музика. Чи можна назвати Петра Попельського щасливою людиною?
    ІІІ. Актуалізація опорних знань.
       Давайте згадаємо
          -У якій сімї народився Петрусь?
           -Яка особливість відрізняла хлопчика від інших дітей?
          - Чому дядько Максим спочатку не звертав увагу на племінника, а                потім зацікавився його долею?  Чого навчив Петруся дядько? ( Дядько Максим мудро спрямував хлопця на правильний шлях, дбав про його розвиток і це дало свої результати. Хлопець сам прибирав кімнату, тримав у порядку речі, займався фізичними вправами, виявив здібності до навчання)

-         Чому Петрусеві більше подобалася гра на простій сопілці Йохима, ніж гра матері на віденському фортепіано? ( Мати старалася точно відтворити завчену мелодію, не вкладаючи в неї свої почуття, а Йохим грав тихо, щиро, задушевно і це доходило до серця слухачів)
-         Хто найпершим увів Петра у світ музики? Зачитайте уривок з тексту. (с. 159)
-         Пропоную прослухати пісню
 Прослуховування пісні «Ой, там на горі та женці жнуть»

В українській пісні — душа нашого народу. Проте краси додає народним пісням і мелодійність української мови.
- Які образи виникали у Петра, коли він слухав пісню? Зачитайте рядки з тексту. (Розд. XIII с. 160)

-         Чому Петрусь так полюбив цю просту музику? (Музика Йохима передавала те, що вже було знайоме хлопчику: шум вітру, спів птахів, в ній звучав біль душі простої людини та всього українського народу, котрий мріяв про краще життя. Слухати дудку Петрусь міг годинами. Цей простий інструмент був в змозі виразити біль та гірку долю простої людини. Петрусь в музиці простого конюха відкрив для себе життя народу, красу рідної землі).
-         Чим стає музика для Петра Попельського? (Сенсом його життя)
Фізкультхвилинка

      ІV. Сприйняття та осмислення навчального матеріалу

1. Постановка проблемного питання
Як ви думаєте, що могло привабити молоду, здорову, вродливу дівчину в сліпому хлопцеві? Чому вона полюбила саме його і навіть вийшла за нього заміж, багато чого втрачаючи?
Давайте згадаємо  як Петрусь познайомився з  Евеліною? (На горбку біля річки.)
Перегляд відеоролику
- Як Петрусь сприйняв нову знайому? (Він спочатку проганяв її, а потім сам став чекати, щоб вона прийшла.)
- Як відреагувала Евеліна на звістку про сліпоту хлопчика? (Вона розплакалася.)
- Яку роль відіграла Евеліна в житті Петра? (Вона стала його ангелом-охоронцем, а пізніше коханою, дружиною, матір'ю його сина. Евеліна вносила в їхню дружбу «свій спокій, свою тиху радість, повідомляла сліпому нові відтінки навколиш­нього життя», а він «давав їй своє горе».)

2.Діти читають вірш «Сліпий музикант» (автор невідомий)

3.Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»
 Складемо асоціативні кущі до слів:
музика (мистецтво, краса, гармонія, прекрасне, свято)
сліпота (темрява, страх, страждання, невпевненість, вада)
Слово вчителя
Прочитавши слова – асоціації, ми бачимо, що сліпота і музика – речі несумісні, але Володимир Короленко зміг поєднати ці поняття, створивши хвилюючу та проникливу історію. Музикою займається людина з тонкою душею, відчуттям прекрасного; вона не має можливості бачити навколишній світ, але відчуває його через дотики та звуки.

V. Закріплення  знань, умінь і навичок
1.  Робота з епіграфом
-Чи можна назвати Петра Попельського щасливою людиною?

Щастя кожен із нас розуміє по-своєму. Для головного героя повісті В.Короленка «Сліпий музикант» Петра Попельського  щастя полягає в тому, що він найшов себе: став музикантом. До свого першого концерту він пройшов тяжкий щлях, на якому були розчарування у собі, горе, сльози, душевна криза. Але він знайшов у собі сили перебороти себе, здолати обставини, пов’язані з сліпотою. Герой дійсно прозрів, тому що побачив реальний світ, пізнав його і зміг подарувати своє мистецтво людям.

2.  Прийом «Дружня порада»
Ось і добігає до кінця наше знайомство з чудовим світом музики, яка зробила з сліпого хлопчика талановитого музиканта. Давайте  скористаємося прийомом «Дружня порада».  Дайте  своїм друзям поради, які були б важливими у їхньому житті.
Можливі варіанти
1.Нічого не боятися.
2.Іти до поставленої мети.
3.Вірити в себе.
4. Ніколи не здаватися.
5. Допомагати тим, хто потребує допомоги.
6. Не відмовлятися від допомоги близьких людей
VI.Підбиття підсумків уроку
Наш урок добіг кінця і я хочу вас запитати:

-         Яке враження справила на вас повість?
-          Які проблеми порушує автор у повісті?
-А що для вас означає бути щасливим?
(Кожна людина має прагнути до самопізнання, самовдосконалення, має знайти своє призначення – щоб бути щасливою)

VII. Виставлення оцінок
Повідомлення домашнього завдання й інструктаж з його виконання.
 





Сліпий музикант*


Вона жила від тебе по сусідству,
Бродила парками, а вранці зустрічала сонце …
Почула раптом якесь незвичайне дійство
 І зазирнула у твоє віконце …

Там у кімнаті ти блукаєш в світі клавіш
 І може саме пишеш музику про неї.
Ти взагалі нічого навкруги не помічаєш.
І саме тут не потребуєш допомоги нічиєї …

А потім ваша перша зустріч ...
Чому ж так грубо з нею розмовляєш?
Вона ж у тобі щось побачила важливе,
А ти її словами проганяєш …

Вона помітила, що ти у музиці літаєш,
Що можеш все і сам цього не знаєш …
 У інший світ ти двері відкриваєш,
 Музикою любиш, нею обіймаєш …

Як боляче тобі, коли у товаристві
Хтось образи життя їй припідносить.
Це не твоє. І ти втікаєш …
Та ти її своєю втечею,
Мов навпіл розриваєш ….

Сліпа любов, та музика все бачить,
Вона говорить, слухає і плаче …
 Взяла його за руку. Не мовчи
Він вчив любити. А ти вірити навчи …


Як після слів твоїх ці клавіші звучали,
Вітали музиканта величезні зали …
 А він лиш голос твій почути так хотів,
Побачити тебе у бога попросив …

У сні його ця зустріч відбулася …
 І бог так дуже постарався …
 Ти пробудився. І вона вже встала.
 Щоденна праця. І гаряча кава …

 Буденний звіт у відділі фінансів.
У неї теж торгівля і свої «романси».
 Втрачаємо десятки шансів.
Шопен десь грає свої вальси …